Якщо вивчити ринок країн-постачальників такої сировини, як кашемір, то співвідношення буде наступним:
- Китай (провінція Внутрішня Монголія) – 60%
- Монголія – 30%
- Іран, Афганістан – 5%
- Туреччина, Індія, Австралія, Нова Зеландія, Пакистан, Шотландія –5%
CASHMEREBOX працює тільки зі 100% кашеміром самої високої якості, а саме тому колись ми опинилися в Монголії.
Якість саме монгольського кашеміру є найкращою в світі та цінується найбільш високо. Це обумовлено кліматичними умовами Монголії.
Клімат в Монголії різко континентальний, з суворою зимою до -50°С та спекотним коротким літом. Щоб пережити екстремальні холоди, кізочки нарощують густий, м`який чистий та дуже ніжний підпушок.
Тільки один раз на рік, пізньою весною, у тварин настає період линьки. Саме в цей час скотарі вичісують кіз виключно вручну спеціальними гребнями. З приходом осінніх похолодань, кашемірові кізочки знову нарощують рятівний для них пух.
Показниками якості кашемірового волокна являється їх довжина та товщина. Монгольські кози дають пух діаметром від 10 до 15 мікрон і середньо довжиною 38-43 мм. Такі показники є високими, і гарантують майбутньому виробу м`якість, еластичність та довговічність.
В Монголії тварини цілий рік знаходяться на вільному вигулі, весь день вони пасуться у безкрайніх степах, самостійно добувать собі їжу, не отримують ніяких штучних кормів, і це сприятливо позначається на якості підшерстя.
Кіз породи Capra Hircus (лат.), що дають пух для виготовлення кашеміру, намагаються розводити і в інших регіонах світу: Ірані, Середній Азії, Шотландії, Австралії, але в погодних умовах, що відрізняються від клімату Центральної Азії, підшерстя кози набуває грубості, він не настільки чистий, і справжнього кашеміру з нього не вийде. Принаймні, те, що назовуть «кашеміром» із такого волокна, буде значно відрізнятися по якості в гіршу сторону.