Plugins - Smash Balloon Social Photo Feed - Stable (latest release) - en to ru translation catalogue (718 entries)

en: "Shoppable" feeds.
ru: Лента "Шоппинг".

en: %1$1sImportant:%2$2s Your access token for powering oEmbeds will expire in %3$3s days.
ru: %1s Важно: %2s Срок действия вашего доступа для входа в oEmbeds истекает через % 3s дней.

en: %1$s vs %2$s
ru: %1$s против %2$s

en: %s detected
ru: %s обнаружен

en: %s to learn more about GDPR compliance in the Instagram Feed plugin.
ru: %s чтобы узнать больше о соответствии GDPR в плагине Instagram Feed.

en: %sLog in and disable these emails%s
ru: %sВойдите и отключите эти письма%s

en: 'Follow on Instagram' Button Options
ru: 'Подписаться в Instagram' параметры кнопки

en: 'Follow' Button
ru: Кнопка 'Подписаться'

en: 'Load More' Button
ru: Кнопка 'Загрузить ещё'

en: 'Load More' Button Options
ru: Параметры кнопки 'Загрузить еще'

en: 1 Site
ru: 1 сайт

en: 1. Configure
ru: 1. Конфигурация

en: 2. Customize
ru: 2. Настроить

en: 3 Sites
ru: 3 сайта

en: 3. Display Your Feed
ru: 3. Отображение вашей ленты

en: 5 Sites
ru: 5 сайтов

en: 6 Email Marketing Integrations
ru: 6 Интеграций email-маркетинга

en: <a href="https://smashballoon.com/display-multiple-instagram-feeds/?utm_campaign=instagram-free&utm_source=support&utm_medium=multiple" target="_blank">Displaying multiple feeds</a>
ru: <a href="https://smashballoon.com/display-multiple-instagram-feeds/?utm_campaign=instagram-free&utm_source=support&utm_medium=multiple" target="_blank">Отображение нескольких лент</a>

en: <a href="https://smashballoon.com/instagram-feed-faq/customization/?utm_campaign=instagram-free&utm_source=support&utm_medium=customizing" target="_blank">Customizing your Feed</a>
ru: <a href="https://smashballoon.com/instagram-feed-faq/customization/?utm_campaign=instagram-free&utm_source=support&utm_medium=customizing" target="_blank">Настройка вашей ленты</a>

en: <a href="https://smashballoon.com/instagram-feed/free?utm_campaign=instagram-free&utm_source=support&utm_medium=installation" target="_blank">Installation and Configuration</a>
ru: <a href="https://smashballoon.com/instagram-feed/free?utm_campaign=instagram-free&utm_source=support&utm_medium=installation" target="_blank">Установка и конфигурация</a>

en: <a href="https://smashballoon.com/my-instagram-access-token-keep-expiring/?utm_campaign=instagram-free&utm_source=support&utm_medium=faqsexpiring" target="_blank">My Access Token Keeps Expiring</a>
ru: <a href="https://smashballoon.com/my-instagram-access-token-keep-expiring/?utm_campaign=instagram-free&utm_source=support&utm_medium=faqsexpiring" target="_blank">Срок действия моего токена доступа истекает</a>

en: <a href="https://smashballoon.com/my-photos-wont-load/?utm_campaign=instagram-free&utm_source=support&utm_medium=faqsnophotos" target="_blank">My Instagram Feed Won't Load</a>
ru: <a href="https://smashballoon.com/my-photos-wont-load/?utm_campaign=instagram-free&utm_source=support&utm_medium=faqsnophotos" target="_blank">Моя лента Instagram не загружается</a>

en: <p><strong>Displaying Posts from Your User Account</strong><br />Simply connect an account using the button above.</p><p style='padding-top:8px;'><strong>Displaying Posts from Other Instagram Accounts</strong><br />Due to recent changes in the Instagram API it is no longer possible to display photos from other Instagram accounts which you do not have access to. You can only display the user feed of an account which you connect above. You can connect as many account as you like by logging in using the button above, or manually copy/pasting an Access Token by selecting the 'Manually Connect an Account' option.</p><p style='padding-top:10px;'><strong>Multiple Acounts</strong><br />It is only possible to display feeds from Instagram accounts which you own. In order to display feeds from multiple accounts, first connect them above and then use the buttons to add the account either to your primary feed or to another feed on your site.</p>
ru: <p><strong>Отображение записей из вашего пользовательского аккаунта</strong><br />Просто подключите аккаунт с помощью кнопки выше.</p><p style='padding-top:8px;'><strong>Отображение записей из других аккаунтов Instagram</strong><br />В связи с недавними изменениями в API Instagram больше невозможно отображать фотографии из других аккаунтов Instagram, к которым у вас нет доступа. Вы можете отображать только ленту пользователя того аккаунта, который вы подключили выше. Вы можете подключить сколько угодно аккаунтов, войдя в систему с помощью кнопки выше или вручную скопировав/вставив токен доступа, выбрав опцию "Подключить аккаунт вручную".</p><p style='padding-top:10px;'><strong>Множество аккаунтов</strong><br />Вы можете отображать ленты только тех аккаунтов Instagram, которые принадлежат вам. Чтобы отображать фиды с нескольких аккаунтов, сначала подключите их выше, а затем используйте кнопки, чтобы добавить аккаунт либо в ваш основной фид, либо в другой фид на вашем сайте.</p>

en: <strong style="font-size: 15px;">Custom CSS</strong><br />Enter your own custom CSS in the box below
ru: <strong style="font-size: 15px;">Пользовательский CSS</strong><br />Введите свой собственный CSS в поле ниже

en: <strong style="font-size: 15px;">Custom JavaScript</strong><br />Enter your own custom JavaScript/jQuery in the box below
ru: <strong style="font-size: 15px;">Пользовательский JavaScript </strong><br />Введите свой собственный JavaScript/jQuery в поле ниже

en: <strong>1. In the background</strong><br>Selecting this option means that the plugin will check for new data in the background so that the feed is updated behind the scenes. You can select at what time and how often the plugin should check for new data using the settings below. <strong>Please note</strong> that the plugin will initially check for data from Instagram when the page first loads, but then after that will check in the background on the schedule selected - unless the cache is cleared.
ru: <strong>1. В фоновом режиме</strong><br> Выбор этой опции означает, что плагин будет проверять новые данные в фоновом режиме, так что лента будет обновляться за кадром. Вы можете выбрать, в какое время и как часто плагин должен проверять новые данные, используя приведенные ниже настройки. <strong>Обратите внимание</strong>, что плагин будет первоначально проверять данные из Instagram при первой загрузке страницы, но затем будет проверять их в фоновом режиме по выбранному расписанию - до тех пор, пока не будет очищен кэш.

en: <strong>2. When the page loads</strong><br>Selecting this option means that when the cache expires then the plugin will check Instagram for new posts the next time that the feed is loaded. You can choose how long this data should be cached for. If you set the time to 60 minutes then the plugin will clear the cached data after that length of time, and the next time the page is viewed it will check for new data. <strong>Tip:</strong> If you're experiencing an issue with the plugin not updating automatically then try enabling the setting labeled <strong>'Force cache to clear on interval'</strong> which is located on the 'Customize' tab.
ru: <strong>2. При загрузке страницы</strong><br> Выбор этой опции означает, что когда срок действия кэша истечет, плагин будет проверять Instagram на наличие новых записей при следующей загрузке ленты. Вы можете выбрать, как долго эти данные будут кэшироваться. Если вы установите время 60 минут, то плагин очистит кэшированные данные через этот промежуток времени, и при следующем просмотре страницы он проверит наличие новых данных. <strong>Совет:</strong> Если у вас возникла проблема с тем, что плагин не обновляется автоматически, попробуйте включить настройку <strong>'Force cache to clear on interval'</strong>, которая находится на вкладке 'Настроить'.

en: A connected account related to the user is required to display user feeds. Please connect an account for this user on the %s.
ru: Для отображения пользовательских лент требуется подключенная учетная запись, связанная с пользователем. Подключите учетную запись для этого пользователя на %s.

en: A critical issue has been detected with your Instagram Feed. Visit the %1$sInstagram Feed settings page%2$s to fix the issue.
ru: В вашей ленте Instagram обнаружена критическая проблема. Посетите страницу %1$sНастройки ленты Instagram%2$s, чтобы устранить проблему.

en: A folder for storing resized images was not successfully created.
ru: Не удалось создать папку для хранения изображений с измененным размером.

en: A step-by-step guide on how to setup and use the plugin.
ru: Пошаговое руководство по настройке и использованию плагина.

en: A uniform grid of square-cropped images.
ru: Равномерная сетка из квадратных обрезанных изображений.

en: API error %s:
ru: API-ошибка %s:

en: API request size
ru: Размер API-запроса

en: About Us
ru: О нас

en: Access Token Expired
ru: Токен доступа истек

en: Access Token Refresh Needed
ru: Требуется обновление токена доступа

en: Access to all Standard and Fancy Fields
ru: Доступ ко всем стандартным и модным полям

en: Activate
ru: Активировать

en: Activated
ru: Активировано

en: Active
ru: Активна

en: Add Custom Bio Text
ru: Добавить пользовательский текст Bio

en: Add Settings
ru: Добавить настройки

en: Add a CSS class to the feed container
ru: Добавить CSS-класс в контейнер ленты

en: Add an Instagram feed now
ru: Добавить ленту Instagram прямо сейчас

en: Add to Primary Feed
ru: Добавить в основную ленту

en: Add to another Feed
ru: Добавить в другую ленту

en: Adding Social Proof with Twitter Feeds
ru: Добавление социального доказательства с помощью Twitter Feeds

en: Addon activated.
ru: Дополнение активировано.

en: Addon deactivated.
ru: Дополнение деактивировано.

en: Addon installed & activated.
ru: Дополнение установлено и активировано.

en: Addon installed.
ru: Дополнение установлено.

en: Address, Phone, Website URL, Date/Time, Password, File Upload, HTML, Pagebreaks, Section Dividers, Ratings, and Hidden Field
ru: Адрес, телефон, URL веб-сайта, дата/время, пароль, загрузка файлов, HTML, разрывы страниц, разделители разделов, рейтинги и скрытые поля

en: All
ru: Все

en: All feeds
ru: Все ленты

en: Allow your posts to link to a URL in the caption or view in a lightbox
ru: Разрешить вашим записям ссылаться на URL-адрес в подписи или просматривать в лайтбоксе

en: Almost Done
ru: Почти закончили

en: An Instagram feed on your website is currently unable to connect to Instagram to retrieve new posts. Don't worry, your feed is still being displayed using a cached version, but is no longer able to display new posts.
ru: Лента Instagram на вашем сайте в настоящее время не может подключиться к Instagram для получения новых записей. Не волнуйтесь, ваша лента по-прежнему отображается с помощью кэшированной версии, но больше не может отображать новые записи.

en: An error occurred when trying to delete your oEmbed token.
ru: Произошла ошибка при попытке удалить ваш токен oEmbed.

en: An image editor is not available on your server. Instagram Feed is unable to create local resized images. See %1$sthis FAQ%2$s for more information
ru: Редактор изображений недоступен на вашем сервере. Instagram Feed не может создавать локальные изображения с измененным размером. Для получения дополнительной информации см. %1$sэтот FAQ%2$s

en: An issue is preventing your Instagram Feeds from updating. %1$sResolve this issue%2$s.
ru: Проблема заключается в том, что ваши ленты Instagram не обновляются. %1$sРешите эту проблему%2$s.

en: An unknown error has occurred.
ru: Произошла неизвестная ошибка.

en: Any hashtag. Separate multiple hashtags by commas.
ru: Любой хэштег. Разделите несколько хэштегов запятыми.

en: Anytime you share a link to an Instagram post in WordPress, it is automatically converted into an embedded version of that Instagram post (an "oEmbed").</p><p>However, WordPress is discontinuing support for Instagram oEmbeds due to them now requiring an Access Token to work. Don't worry though, we have your back. Just use the button above to connect to Facebook and we'll make sure your Instagram oEmbeds keep working.
ru: Каждый раз, когда вы делитесь ссылкой на запись Instagram в WordPress, она автоматически преобразуется во встроенную версию этой записи Instagram («oEmbed»). </p> <p> Однако, WordPress прекращает поддержку oEmbeds Instagram из-за них, теперь для работы требуется доступ. Не волнуйтесь, мы вас поддержим. Просто используйте кнопку выше, чтобы подключиться к Facebook, и мы позаботимся о том, чтобы ваши встроенные файлы Instagram продолжали работать.

en: Apply Changes
ru: Применить изменения

en: Apply to:
ru: Применить к:

en: Are you having trouble displaying your feed due to an error connecting an account or an Instagram API error? We have several articles to help you troubleshoot issues and help you solve them.
ru: У вас возникли проблемы с отображением вашей ленты из-за ошибки подключения аккаунта или ошибки API Instagram? У нас есть несколько статей, которые помогут вам устранить неполадки и помочь решить их.

en: Are you using an Ajax powered theme?
ru: Используете ли вы тему с поддержкой Ajax?

en: As Instagram is part of Facebook, in order to display Instagram oEmbeds, you must connect to Facebook. Click on the button below to connect
ru: Поскольку Instagram является частью Facebook, для отображения Instagram oEmbeds необходимо подключиться к Facebook. Нажмите на кнопку ниже, чтобы подключиться

en: As you're already using one of our free plugins we thought we'd suggest some others you might like to. Check out our other free plugins below:
ru: Поскольку вы уже используете один из наших бесплатных плагинов, мы подумали, что можем предложить другие, которые могут вам понравиться. Ознакомьтесь с другими нашими бесплатными плагинами ниже:

en: As your Instagram account is set to be "Private", Instagram requires that you reauthenticate your account every 60 days. This a courtesy email to let you know that you need to take action to allow the Instagram feed on your website to continue updating. If you don't refresh your account, then a backup cache will be displayed instead.
ru: Поскольку ваша учетная запись Instagram настроена как «Личная», Instagram требует, чтобы вы повторно аутентифицировали свою учетную запись каждые 60 дней. Это любезное электронное письмо, чтобы вы знали, что вам нужно принять меры, чтобы лента Instagram на вашем веб-сайте продолжала обновляться. Если вы не обновите свою учетную запись, вместо этого будет отображаться резервный кеш.

en: Auto Load More on Scroll
ru: Автоматически загружать больше при прокрутке

en: Auto-detect (recommended)
ru: Автоопределение (рекомендуется)

en: Auto-detect means that the plugin automatically sets the image resolution based on the size of your feed.
ru: Автоопределение означает, что плагин автоматически устанавливает разрешение изображения в зависимости от размера вашей ленты.

en: Automated YouTube Live Streaming
ru: Автоматическая прямая трансляция на YouTube

en: Automatic
ru: Автоматически

en: Avatar is automatically retrieved from Instagram for Business accounts
ru: Аватар автоматически загружается из аккаунтов Instagram for Business

en: Background Color
ru: Цвет фона

en: Basic Form Templates
ru: Шаблоны основных форм

en: Bonus: Instagram Feed Lite users get <span class="price-20-off">50% off regular price</span>, automatically applied at checkout.
ru: Бонус: пользователи Instagram Feed Lite получают <span class="price-20-off">50% скидки от обычной цены</span>, которая автоматически применяется при оформлении заказа.

en: Boxed
ru: Блоком

en: Business or Basic Display
ru: Бизнес или базовое отображение

en: Button Background Color
ru: Цвет фона кнопки

en: Button Text
ru: Текст кнопки

en: Button Text Color
ru: Цвет текста кнопки

en: Button not working?
ru: Кнопка не работает?

en: By default on mobile devices the layout automatically changes to use fewer columns. Checking this setting disables the mobile layout.
ru: По умолчанию на мобильных устройствах макет автоматически изменяется, чтобы использовать меньшее количество столбцов. Проверка этого параметра отключает макет мобильного устройства.

en: Cancel
ru: Отмена

en: Cant deactivate.
ru: Невозможно деактивировать.

en: Caption
ru: Подпись

en: Caption Options
ru: Параметры подписи

en: Captions, comments, dates, likes, and comment counts.
ru: Количество подписей, комментариев, дат, лайков и комментариев.

en: Carousel
ru: Карусель

en: Carousel Options
ru: Параметры карусели

en: Centered
ru: По центру

en: Changing the password, updating privacy settings, or removing page admins for the related Facebook page may require %1$smanually reauthorizing our app%2$s to reconnect an account.
ru: Изменение пароля, обновление настроек конфиденциальности или удаление администраторов соответствующей страницы Facebook может потребовать %1$sновой авторизации нашего приложения%2$s для повторного подключения аккаунта.

en: Check for new posts
ru: Проверить наличие новых записей

en: Check out our other free plugins: <a href="https://wordpress.org/plugins/custom-facebook-feed/" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Facebook</a>, <a href="https://wordpress.org/plugins/custom-twitter-feeds/" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Twitter</a>, and <a href="https://wordpress.org/plugins/feeds-for-youtube/" target="_blank" rel="noopener noreferrer">YouTube</a>.
ru: Ознакомьтесь с нашими другими бесплатными плагинами: <a href="https://wordpress.org/plugins/custom-facebook-feed/" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Facebook</a>, <a href="https://wordpress.org/plugins/custom-twitter-feeds/" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Twitter</a>, and <a href="https://wordpress.org/plugins/feeds-for-youtube/" target="_blank" rel="noopener noreferrer">YouTube</a>.

en: Check this box if you'd like to enqueue the JavaScript file for the plugin in the head instead of the footer.
ru: Установите этот флажок, если вы хотите, чтобы JavaScript-файл для плагина загружался в head, а не в footer.

en: Check this box if you'd like to only include the CSS file for the plugin when the feed is on the page.
ru: Установите этот флажок, если вы хотите включать CSS-файл для плагина только тогда, когда лента находится на странице.

en: Check this box to have images loaded server side instead of with JS.
ru: Установите этот флажок, чтобы изображения загружались на стороне сервера, а не с помощью JS.

en: Checking this box will change the link for each post to any url included in the caption for that Instagram post. The lightbox will be disabled. Visit <a href='https://smashballoon.com/make-a-shoppable-feed?utm_campaign=instagram-free&utm_source=settings&utm_medium=shoppable'>this link</a> to learn how this works.
ru: Установка этого флажка изменит ссылку для каждой записи на любой url, включенный в подпись к этой записи Instagram. Лайтбокс будет отключен. Посетите <a href='https://smashballoon.com/make-a-shoppable-feed?utm_campaign=instagram-free&utm_source=settings&utm_medium=shoppable'>эту ссылку</a>, чтобы узнать, как это работает.

en: Choose 1 or 2 rows of posts in the carousel
ru: Выберите 1 или 2 строки записей в карусели

en: Choose from 3 different ways of highlighting posts including by pattern, hashtag, post id or. Options:
ru: Выберите один из 3 различных способов выделения записей, в том числе по шаблону, хэштегу, ID записи или. Параметры:

en: Clear Backup Cache
ru: Очистить кэш резервного копирования

en: Clear Comment Cache
ru: Очистить кэш комментариев

en: Clear White Lists
ru: Очистить белые списки

en: Click for shortcode option
ru: Нажмите для выбора шорткода

en: Click here
ru: Нажмите здесь

en: Click here to troubleshoot
ru: Нажмите здесь для устранения неполадок

en: Click on the %s tab to learn more about shortcodes
ru: Перейдите на вкладку %s, чтобы узнать больше о шорткодах

en: Click on the large blue button to connect your Instagram account. Select "Personal" if your Instagram account is a personal account, "Business" if it is a business or creator account.
ru: Нажмите на большую синюю кнопку, чтобы подключить свой аккаунт Instagram. Выберите "Личный", если ваш аккаунт Instagram является личным, "Бизнес", если это бизнес или аккаунт создателя.

en: Close
ru: Закрыть

en: Combine multiple feed types into a single feed
ru: Объединение нескольких типов лент в одну ленту

en: Complete Entry Management inside WordPress
ru: Полный контроль ввода в WordPress

en: Completely customizable
ru: Полностью настраиваемый

en: Configure
ru: Конфигурация

en: Configure Options
ru: Параметров конфигурации

en: Connect Accounts
ru: Подключить учётные записи

en: Connect This Account
ru: Подключить эту учётную запись

en: Connect a Different Account
ru: Подключить другую учётную запись

en: Connect a user account above
ru: Подключить учётную запись пользователя выше

en: Connect an Instagram Account
ru: Подключить учётную запись Instagram

en: Connect to Facebook
ru: Подключиться к Facebook

en: Connect to Facebook and Recheck Access Token
ru: Подключитесь к Facebook и перепроверьте токен доступа

en: Constant Contact only
ru: Только Constant Contact

en: Constant Contact, Mailchimp, AWeber, GetResponse, Campaign Monitor, and Drip
ru: Constant Contact, Mailchimp, AWeber, GetResponse, Campaign Monitor и Drip

en: Content
ru: Содержимое

en: Control exactly which posts show up in your feed by using the Visual Moderation Mode feature to pick and choose what to display. Remove specific posts or create a whitelist of approved content using Instagram Feed Pro.
ru: Контролируйте, какие именно записи появляются в вашей ленте, используя функцию Visual Moderation Mode, чтобы выбирать, что показывать. Удалите конкретные записи или создайте белый список разрешенного контента с помощью Instagram Feed Pro.

en: Copy and paste the following shortcode directly into the page, post or widget where you'd like the feed to show up:
ru: Скопируйте и вставьте следующий шорткод непосредственно в страницу, запись или виджет, где вы хотите, чтобы отображалась лента:

en: Copy and paste this shortcode directly into the page, post or widget where you'd like to display the feed:
ru: Скопируйте и вставьте этот шорткод непосредственно в страницу, запись или виджет, где вы хотите отобразить ленту:

en: Copy and paste this shortcode into your page or widget area
ru: Скопируйте и вставьте этот шорткод в область вашей страницы или виджета

en: Could not activate addon. Please activate from the Plugins page.
ru: Не удалось активировать дополнение. Активируйте его на странице Плагины.

en: Could not deactivate the addon. Please deactivate from the Plugins page.
ru: Не удалось деактивировать дополнение. Деактивируйте его на странице Плагины.

en: Could not decrypt access token. Please reconnect this account.
ru: Не удалось расшифровать маркер доступа. Пожалуйста, переподключите эту учетную запись.

en: Could not install a plugin. Please download from WordPress.org and install manually.
ru: Не удалось установить плагин. Скачайте с WordPress.org и установите вручную.

en: Could not install addon. Please download from wpforms.com and install manually.
ru: Не удалось установить дополнение. Скачайте с сайта wpforms.com и установите вручную.

en: Creating Your First Feed
ru: Создание вашей первой ленты

en: Custom CSS
ru: Пользовательский CSS

en: Custom Captcha Addon included
ru: Включен пользовательский Captcha Addon

en: Custom Facebook Feed makes displaying your Facebook posts easy. Keep your site visitors informed and increase engagement with your Facebook page by displaying a feed on your website.
ru: Custom Facebook Feed упрощает отображение ваших записей в Facebook. Держите посетителей вашего сайта в курсе и увеличивайте взаимодействие со своей страницей Facebook, отображая ленту на вашем сайте.

en: Custom JavaScript
ru: Пользовательский JavaScript

en: Custom Twitter Feeds is a highly customizable way to display tweets from your Twitter account. Promote your latest content and update your site content automatically.
ru: Custom Twitter Feeds - это легко настраиваемый способ отображения твитов с вашего аккаунта в Twitter. Продвигайте свои последние материалы и автоматически обновляйте содержимое сайта.

en: Customer Support
ru: Поддержка клиентов

en: Customize Options
ru: Параметры настройки

en: Date
ru: Дата

en: Deactivate
ru: Деактивировать

en: Delete all Platform Data
ru: Удалить все данные платформы

en: Description
ru: Описание

en: Detailed Step-By-Step Guide
ru: Подробное пошаговое руководство

en: Did you know, you can also use this Instagram Feed plugin to easily add Instagram content on your website?
ru: Знаете ли вы, что также можете использовать этот плагин Instagram Feed, чтобы легко добавлять содержимое Instagram на свой сайт?

en: Directions on how to resolve this issue
ru: Указания по решению данного вопроса

en: Disable
ru: Отключить

en: Disable Admin Error Notice
ru: Отключить уведомление об ошибке администратора

en: Disable JS Image Loading
ru: Отключить загрузку изображений JS

en: Disable Local Image Storing and Resizing
ru: Отключить хранение и изменение размеров локальных изображений

en: Disable mobile layout
ru: Отключить макет для мобильных

en: Disable the mobile layout. Options:
ru: Отключить мобильный макет. Параметры:

en: Dismiss
ru: Отклонить

en: Dismiss this message
ru: Отклонить это сообщение

en: Dismiss this message.
ru: Отклонить это сообщение.

en: Display Facebook Pages and Groups
ru: Отображение страниц и групп Facebook

en: Display Instagram stories.
ru: Отображать истории Instagram.

en: Display Your Feed
ru: Отображение вашей ленты

en: Display a custom avatar in the header. Enter the full URL of an image file.
ru: Отображать пользовательский аватар в заголовке. Введите полный URL-адрес файла изображения.

en: Display a custom bio in the header
ru: Отображение индивидуальной bio по в заголовке

en: Display all media, only photos, or only videos
ru: Отображать все медиафайлы, только фотографии или только видео

en: Display beautifully clean, customizable, and responsive Instagram feeds.
ru: Отображайте красивые, настраиваемые и отзывчивые ленты Instagram.

en: Display directional arrows on the carousel
ru: Отображать направленные стрелки на карусели

en: Display images, swipe through carousel posts, and play videos in a pop-up lightbox
ru: Отображение изображений, пролистывание записей в карусели и воспроизведение видео во всплывающем лайтбоксе

en: Display pagination links below the carousel
ru: Отображение ссылок пагинации под каруселью

en: Display photos from a User ID (user)<br />Display posts from a Hashtag (hashtag)
ru: Отображение фотографий от ID пользователя (user ID)<br />Отображение записей от хэштега (hashtag)

en: Display photos that the account was tagged in (tagged)
ru: Отображение фотографий, помеченных учетной записью (tagged)

en: Display posts from a specific hashtag instead of from a user
ru: Отображать записи с определенного хэштега, а не от пользователя

en: Display posts that your account has been tagged in.
ru: Отображать записи, в которых отмечен ваш аккаунт.

en: Display the bio in the header. Options:
ru: Отображение bio в заголовке. Параметры:

en: Display your Feed
ru: Отображение вашей ленты

en: Display your Instagram feed
ru: Отображение вашей Instagram-ленты

en: Display your feed
ru: Отображение вашей ленты

en: Display your latest Instagram story in a pop-up lightbox
ru: Отображать последнюю историю Instagram во всплывающем окне

en: Distance before the end of feed or page that triggers the loading of more posts.
ru: Расстояние до конца ленты или страницы, вызывающей загрузку большего количества записей.

en: Documentation
ru: Документация

en: Due to a configuration issue on your web server, the GDPR setting is unable to be enabled.
ru: Из-за проблемы конфигурации на вашем веб-сервере параметр GDPR не может быть включен.

en: Due to recent Instagram platform changes, it's no longer possible to create a feed by adding the access token to the shortcode. Remove the access token from the shortcode and connect an account on the %s instead.
ru: Из-за недавних изменений платформы Instagram больше невозможно создать ленту, добавив токен доступа в шорткод. Удалите токен доступа из шорткода и вместо этого подключите учетную запись на %s.

en: Email Marketing Addons included
ru: Включены дополнения по маркетингу по электронной почте

en: Email Recipients
ru: Получатели электронной почты

en: Emails not working?
ru: Электронная почта не работает?

en: Enable Autoplay
ru: Включить автозапуск

en: Enable Backup Caching
ru: Включить кэширование резервных копий

en: Enable Carousel
ru: Включить карусель

en: Enable Custom Templates
ru: Включить настраиваемые шаблоны

en: Enable GDPR settings
ru: Включить настройки GDPR

en: Enable Instagram oEmbeds
ru: Включить Instagram oEmbeds

en: Enable Pop-up Lightbox
ru: Включить всплывающий лайтбокс

en: Enable Usage Tracking
ru: Включить отслеживание использования

en: Enable this setting to create a carousel slider out of your photos.
ru: Включите эту настройку, чтобы создать слайдер карусели из ваших фотографий.

en: Enabling this setting prevents all images and videos from being loaded directly from Instagram's servers (CDN) to prevent any requests to external websites in your browser. To accommodate this, some features of the plugin will be disabled or limited.
ru: Включение этого параметра предотвращает загрузку всех изображений и видео напрямую с серверов Instagram (CDN), чтобы предотвратить любые запросы к внешним веб-сайтам в вашем браузере. Чтобы учесть это, некоторые функции плагина будут отключены или ограничены.

en: Enqueue CSS file with shortcode
ru: Передача файла CSS с помощью шорткода

en: Enqueue JS file in head
ru: Поставить в очередь файл JS в head

en: Enter a valid Instagram Access Token
ru: Введите действующий токен доступа к Instagram

en: Error connecting to %s.
ru: Ошибка подключения к %s.

en: Error editing image.
ru: Ошибка редактирования изображения.

en: Error inserting post.
ru: Ошибка при вставке записи.

en: Error updating post.
ru: Ошибка при обновлении записи.

en: Error:
ru: Ошибка:

en: Error: Access Token is not valid or has expired.
ru: Ошибка: токен доступа не действителен или срок его действия истек.

en: Error: Cannot add access token directly to the shortcode.
ru: Ошибка: невозможно добавить токен доступа непосредственно в шорткод.

en: Error: Cannot retrieve posts for this hashtag.
ru: Ошибка: невозможно получить записи для этого хэштега.

en: Error: Connected account for the user %s does not have permission to use this feed type.
ru: Ошибка: подключенная учетная запись для пользователя %s не имеет разрешения на использование этого типа ленты.

en: Error: Hashtag limit of 30 unique hashtags per week has been reached.
ru: Ошибка: достигнут лимит хэштегов в 30 уникальных хэштегов в неделю.

en: Error: No connected account.
ru: Ошибка: нет подключенного аккаунта.

en: Error: No posts found.
ru: Ошибка: записи не найдено.

en: Error: No users set.
ru: Ошибка: пользователи не заданы.

en: Error: Private Instagram Account.
ru: Ошибка: личный аккаунт в Instagram.

en: Error: There is no connected account for the user %s.
ru: Ошибка: для пользователя %s нет подключенной учетной записи.

en: Even more customization options for your feed.
ru: Еще больше возможностей настройки для вашей ленты.

en: Every
ru: Каждый

en: Every 12 hours
ru: Каждые 12 часов

en: Every 24 hours
ru: Каждые 24 часа

en: Every 30 minutes
ru: Каждые 30 минут

en: Every feed will save a duplicate version of itself in the database to be used if the normal cache is not available.
ru: Каждая лента сохранит дублирующуюся версию в базе данных, которая будет использоваться, если обычный кэш недоступен.

en: Every hour
ru: Каждый час

en: Example
ru: Пример

en: Expand Icon
ru: Значок Развернуть

en: Expires in %s days
ru: Срок действия истекает через %s дней

en: FAQs and Docs
ru: FAQs и документы

en: Facebook Feed
ru: Facebook-лента

en: Favor Local Images
ru: Отдавать предпочтение локальным изображениям

en: Feature
ru: Особенность

en: Feature specific Instagram posts in your feeds by using the Highlight layout to feature specific posts, either by using their ID or a hashtag in their caption. Also create rotating carousels of your photos and videos to best utilize the space on your site. These layouts and more are available in our Pro version.
ru: Добавляйте определенные записи в Instagram в свои ленты, используя макет «Выделение», чтобы отображать определенные записи, используя их ID или хэштег в подписи. Также создайте вращающиеся карусели из ваших фотографий и видео, чтобы максимально использовать пространство на вашем сайте. Эти и другие макеты доступны в нашей версии Pro.

en: Feed Finder
ru: Поиск ленты

en: Feed Finder Summary
ru: Сводка поиска ленты

en: Feed Issue Email Report
ru: Email отчет о проблеме с лентой

en: Feed Moderation
ru: Модерация ленты

en: Feed Types
ru: Типы лент

en: Feed will not update.
ru: Лента не обновляется.

en: Feeds for YouTube is a simple yet powerful way to display videos from YouTube on your website. Increase engagement with your channel while keeping visitors on your website.
ru: Feeds for YouTube - это простой, но эффективный способ отображения видео с YouTube на вашем сайте. Повысьте вовлеченность вашего канала, удерживая посетителей на вашем сайте.

en: Feeds using this account might not be updating due to an error. Try viewing these feeds after reconnecting the account and saving your settings below.
ru: Ленты, использующие эту учетную запись, могут не обновляться из-за ошибки. Попробуйте просмотреть эти ленты после повторного подключения к учетной записи и сохранения настроек, указанных ниже.

en: Filter by word or hashtag
ru: Фильтр по слову или хэштегу

en: Filter feeds by word or hashtag.
ru: Фильтруйте ленты по слову или хэштегу.

en: Filtering
ru: Фильтрация

en: Find out how to display <a href="?page=sb-instagram-feed&amp;tab=display">multiple feeds</a>.
ru: Узнайте, как отобразить <a href="?page=sb-instagram-feed&amp;tab=display">несколько лент</a>.

en: Follow on Instagram
ru: Подписаться в Instagram

en: Footer
ru: Подвал (footer)

en: Force cache to clear on interval
ru: Принудительная очистка кэша по интервалу

en: Free
ru: Бесплатно

en: Friday
ru: Пятница

en: Full size (640x640)
ru: Полный размер (640x640)

en: GDPR cookie plugins
ru: Плагины для файлов cookie GDPR

en: General
ru: Основные

en: Get Instagram Feed Pro Today and Unlock all the Powerful Features
ru: Получите Instagram Feed Pro сегодня и откройте все возможности

en: Get Instagram Feed Pro and Unlock all the Powerful Features
ru: Получите Instagram Feed Pro и откройте все возможности

en: Get the Most out of Hashtags
ru: Получите максимум от хэштегов

en: Get the most out of your Instagram Feeds by upgrading to Pro and unlocking all of the powerful features.
ru: Получите максимальную отдачу от своих Instagram Feeds, перейдя на версию Pro и открыв все возможности.

en: Getting Started
ru: Начало работы

en: Grid
ru: Сетка

en: Grid layout only
ru: Только компоновка сетки

en: Grid, highlight, masonry, and carousel layouts
ru: Макеты сетки, выделения, кладки и карусели

en: HTTP Error. Unable to connect to the Instagram API.
ru: Ошибка HTTP. Невозможно подключиться к API Instagram.

en: Hashtag
ru: Хэштег

en: Hashtag:
ru: Хештег:

en: Have a Facebook Page or Group? Easily embed a feed of posts into your website, delivering fresh content automatically to your site from Facebook. Posts, Photos, Events, Videos, Albums, Reviews, and more!
ru: У вас есть страница или группа в Facebook? Легко встраивайте ленту записей на свой веб-сайт, автоматически доставляя свежий контент на ваш сайт из Facebook. Записи, фотографии, события, видео, альбомы, обзоры и многое другое!

en: Header
ru: Заголовок

en: Header Display
ru: Отображать заголовок

en: Header Options
ru: Параметры заголовка

en: Header Size
ru: Размер заголовка

en: Header Style
ru: Стиль заголовка

en: Header Text Color
ru: Цвет текста заголовка

en: Heads up!
ru: Внимание!

en: Height of Feed
ru: Высота области ленты

en: Hello and welcome to the Instagram Feed plugin, the most beautiful, clean, and reliable Instagram feed plugin in the world. At Smash Balloon, we build software that helps you create beautiful responsive social media feeds for your website in minutes.
ru: Здравствуйте и добро пожаловать в плагин Instagram Feed, самый красивый, опрятный и надежный плагин ленты Instagram в мире. В Smash Balloon мы создаем программное обеспечение, которое помогает вам создавать красивые отзывчивые ленты социальных сетей для вашего сайта за считанные минуты.

en: Help us improve the Instagram Feed plugin
ru: Помогите нам улучшить плагин Instagram Feed

en: Here's some more <span>free</span> plugins you might like!
ru: Вот еще несколько <span> бесплатных </span> плагинов, которые могут вам понравиться!

en: Highlight
ru: Выделение

en: Highlight Options
ru: Параметры выделения

en: Highlight Posts by ID
ru: Выделить записи по ID

en: Highlight Posts with these Hashtags
ru: Выделить записи с помощью этих хэштегов

en: Highlight Your Posts and Create Carousels
ru: Выделите свои записи и создайте карусели

en: Highlight every
ru: Выделите каждую

en: Highlight posts with these hashtags.
ru: Выделить записи с помощью этих хэштегов.

en: Highlighting Type
ru: Тип выделения

en: Hours
ru: Часы

en: Hover Background Color
ru: Цвет фона при наведении

en: Hover Text Color
ru: Цвет текста при наведении

en: How often a post is highlighted.
ru: Как часто выделяется запись.

en: How posts are arranged visually in the feed. There are four layouts: Grid, Carousel Slider, Masonry Grid, or Highlight Grid.  Options:
ru: Визуальное расположение записей в ленте. Существует четыре варианта расположения: Сетка, Карусель слайдера, Сетка кладки или Сетка выделения.  Параметры:

en: How to Create a Facebook Page
ru: Как создать страницу в Facebook

en: How to Display Multiple Feeds
ru: Как отобразить несколько лент

en: How to display User feeds
ru: Как отображать ленты пользователей

en: Icon Color
ru: Цвет значка

en: Icon Size
ru: Размер значка

en: If you need to display more than 30 hashtag feeds on your site, consider connecting an additional business account from a separate Instagram Identity and Facebook page. Connecting an additional Instagram business account from the same Facebook page will not raise the limit.
ru: Если вам необходимо отобразить на сайте более 30 лент хэштегов, рассмотрите возможность подключения дополнительного бизнес-аккаунта с отдельного Instagram Identity и страницы Facebook. Подключение дополнительного бизнес-аккаунта Instagram с той же страницы Facebook не приведет к увеличению лимита.

en: If you set a width on the feed then this will be used on mobile as well as desktop. Check this setting to set the feed width to be 100% on mobile so that it is responsive.
ru: Если вы задали ширину ленты, то она будет использоваться как на мобильных, так и на настольных компьютерах. Отметьте этот параметр, чтобы установить ширину ленты на 100% для мобильных устройств, чтобы она была отзывчивой.

en: If you want to support us in our mission to make bringing social media content to your website both easy and reliable, then consider upgrading to one of our Pro plugins.
ru: Если вы хотите поддержать нас в нашей миссии по обеспечению простого и надежного размещения контента социальных сетей на вашем веб-сайте, рассмотрите возможность перехода на один из наших плагинов Pro.

en: If you'd like to display multiple feeds then you can set different settings directly in the shortcode like so:
ru: Если вы хотите отобразить несколько лент, вы можете установить различные настройки непосредственно в коротком коде, например:

en: If you're experiencing an issue with the plugin not auto-updating then you can set this to 'Yes' to run a scheduled event behind the scenes which forces the plugin cache to clear on a regular basis and retrieve new data from Instagram.
ru: Если вы столкнулись с проблемой, когда плагин не обновляется автоматически, вы можете установить значение "Да", чтобы запустить запланированное событие, которое заставит кэш плагина регулярно очищаться и получать новые данные из Instagram.

en: If your feed contains a lot of IG TV posts or your feed is not displaying any posts despite there being posts available on Instagram.com, try increasing this number to 25 or more.
ru: Если ваша лента содержит много записей IG TV или в вашей ленте не отображается ни одной записи, несмотря на то, что записи доступны на Instagram.com, попробуйте увеличить это число до 25 или более.

en: Image Resizing
ru: Изменение размера изображения

en: Image Resolution
ru: Разрешение изображения

en: Image and Video Display
ru: Отображение изображений и видео

en: Image, carousel, and video thumbnails
ru: Миниатюры изображения, карусели и видео

en: Images and link only
ru: Только изображения и ссылки

en: Images in their original aspect ratios with no vertical space between posts.
ru: Изображения в исходном формате без отступа по вертикали между записями.

en: In the background
ru: В фоновом режиме

en: Inactive
ru: Неактивна

en: Increase social engagement
ru: Повышение социальной активности

en: Infinitely loop through posts or rewind
ru: Бесконечно просматривайте записи или перематывайте их назад

en: Infinity
ru: Бесконечность

en: Information to display
ru: Информация для отображения

en: Inherit from theme
ru: Наследовать из темы

en: Initial posts will be loaded using AJAX instead of added to the page directly. If you use page caching, this will allow the feed to update according to the "Check for new posts every" setting on the "Configure" tab.
ru: Первые записи будут загружаться с помощью AJAX, а не добавляться на страницу напрямую. Если вы используете кэширование страниц, это позволит ленте обновляться в соответствии с настройкой "Проверять наличие новых записей каждый раз" на вкладке "Конфигурация".

en: Instagram Accounts
ru: Учётные записи в Instagram

en: Instagram Feed
ru: Лента Instagram

en: Instagram Feed Critical Issue
ru: Критическая проблема Instagram Feed

en: Instagram Feed Errors
ru: Ошибки ленты Instagram Feed

en: Instagram Feed Report for %s
ru: Отчет ленты Instagram для %s

en: Instagram Feed has no critical errors
ru: Instagram Feed не имеет критических ошибок

en: Instagram Feed is a clean and beautiful way to add your Instagram posts to your website. Grab your visitors attention and keep them engaged with your site longer.
ru: Лента Instagram - это чистый и красивый способ добавить записи Instagram на свой сайт. Привлекайте внимание посетителей и удерживайте их на вашем сайте дольше.

en: Instagram Feed is brought to you by the same team that’s behind the largest WordPress resource site, <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">WPBeginner</a>, the most popular lead-generation software, <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">OptinMonster</a>, the best WordPress analytics plugin, <a href="%3$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">MonsterInsights</a>, and the most powerful WordPress contest plugin, <a href="%4$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">RafflePress</a>.
ru: Instagram Feed создан той же командой, что и крупнейший сайт ресурсов WordPress, <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">WPBeginner</a>, самое популярное программное обеспечение для генерации лидов, <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">OptinMonster</a>, лучший плагин для аналитики WordPress, <a href="%3$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">MonsterInsights</a>, и самый мощный плагин для конкурсов WordPress, <a href="%4$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">RafflePress</a>.

en: Instagram Feed is encountering an error and your feeds may not be updating due to the following reasons:
ru: В ленте Instagram возникает ошибка, и ваши ленты могут не обновляться по следующим причинам:

en: Instagram Feed recommends Open SSL for encrypting Instagram platform data in your database. Contact your host or follow %1$sthese%2$s directions.
ru: Instagram Feed рекомендует Open SSL для шифрования данных платформы Instagram в вашей базе данных. Свяжитесь с вашим хостером или следуйте %1$sэтим%2$s инструкциям.

en: Instagram Feed related data for the account(s) %s was removed due to permission for the Smash Balloon App on Facebook or Instagram being revoked.
ru: Данные, связанные с Instagram Feed для аккаунта (ов) %s, были удалены из-за отзыва разрешения на использование приложения Smash Balloon App на Facebook или Instagram.

en: Instagram Feed will record information and statistics about your site in order for the team at Smash Balloon to learn more about how our plugins are used. The plugin will never collect any sensitive information like access tokens, email addresses, or user information.
ru: Лента Instagram будет записывать информацию и статистику о вашем сайте, чтобы команда Smash Balloon могла узнать больше о том, как используются наши плагины. Плагин никогда не будет собирать конфиденциальную информацию, такую ​​как права доступа, адреса электронной почты или информацию о пользователях.

en: Instagram Feed will send a weekly notification email using your site's wp_mail() function if one or more of your feeds is not updating or is not displaying. If you're not receiving the emails in your inbox, you may need to configure an SMTP service using another plugin like WP Mail SMTP.
ru: Instagram Feed будет еженедельно отправлять письмо с уведомлением с помощью функции wp_mail() вашего сайта, если один или несколько ваших фидов не обновляются или не отображаются. Если вы не получаете письма в свой почтовый ящик, вам может понадобиться настроить SMTP-сервис с помощью другого плагина, например WP Mail SMTP.

en: Instagram Icon/Link
ru: Значок Instagram/ссылка

en: Instagram Stories
ru: Истории (stories) Instagram

en: Instagram is deprecating their old API for Personal accounts on June 1, 2020. The plugin supports their new API, however, their new API does not yet include the avatar image for Personal accounts. If you require this feature then it is available if you convert your Instagram account from a Personal to a Business account by following %s. Note: If you previously had a Personal account connected then the plugin has saved the bio text for that feed and will continue to use it automatically.
ru: Instagram прекращает использование старого API для личных аккаунтов 1 июня 2020 года. Плагин поддерживает новый API, однако новый API пока не включает изображение аватара для личных аккаунтов. Если вам нужна эта функция, то она будет доступна, если вы переведете свой аккаунт Instagram из личного в бизнес-аккаунт, выполнив следующие действия %s. Примечание: Если у вас ранее был подключен Личный аккаунт, то плагин сохранил текст био для этой ленты и будет продолжать использовать его автоматически.

en: Instagram is deprecating their old API for Personal accounts on June 1, 2020. The plugin supports their new API, however, their new API does not yet include the bio text for Personal accounts. If you require this feature then it is available if you convert your Instagram account from a Personal to a Business account by following %s. Note: If you previously had a Personal account connected then the plugin has saved the avatar for that feed and will continue to use it automatically.
ru: Instagram прекращает использование старого API для личных аккаунтов 1 июня 2020 года. Плагин поддерживает новый API, однако новый API пока не включает текст био для личных аккаунтов. Если вам нужна эта функция, то она будет доступна, если вы переведете свой аккаунт Instagram из личного в бизнес-аккаунт, выполнив следующие действия %s. Примечание: Если у вас ранее был подключен Личный аккаунт, то плагин сохранил аватар для этой ленты и будет продолжать использовать его автоматически.

en: Instagram oEmbeds will no longer be handled by Instagram Feed.
ru: Instagram oEmbeds больше не будут обрабатываться Instagram Feed.

en: Instagram post %s
ru: Запись %s в Instagram

en: Instagram requires that users have a role on a Facebook page in order to create access tokens that don't expire. Visit %1$1sthis link%2$2s for instructions on extending your access token to never expire.
ru: Instagram требует, чтобы у пользователей была профиль на странице Facebook, чтобы предоставить доступ с неограниченным сроком действия. Посетите %1s ссылку %2s для получения инструкций по продлению срока действия вашего доступа.

en: Install Addon
ru: Установить дополнение

en: Install Plugin
ru: Установить плагин

en: Install and Activate
ru: Установить и активировать

en: Interval Time
ru: Время интервала

en: Invalid access token
ru: Неверный токен доступа

en: Invalid account ID
ru: Неверный ID учетной записи

en: Issue decrypting the access token for this feed. Please reconnect this Instagram account.
ru: Проблема с расшифровкой маркера доступа для этой ленты. Пожалуйста, переподключите этот аккаунт Instagram.

en: It looks like JavaScript is not working on this page. Some features may not work fully. Visit %1$sthis page%2$s for help resolving this issue.
ru: Похоже, на этой странице не работает JavaScript. Некоторые функции могут работать не полностью. Посетите %1$sэту страницу%2$s, чтобы получить помощь в решении этой проблемы.

en: It looks like your Instagram account is private. Instagram requires private accounts to be reauthenticated every 60 days. Refresh your account to allow it to continue updating, or %1$smake your Instagram account public%2$s.
ru: Похоже, что ваш аккаунт в Instagram является личным. Instagram требует, чтобы личные аккаунты проходили повторную аутентификацию каждые 60 дней. Обновите свой аккаунт, чтобы он продолжал обновляться, или %1$sсделайте свой аккаунт Instagram публичным%2$s.

en: Just click the button below and we'll do the rest.
ru: Просто нажмите кнопку ниже, и мы сделаем все остальное.

en: Keep Visitors on Your Site
ru: Удерживайте посетителей на своем сайте

en: Keep Your Site Looking Fresh.
ru: Держите ваш сайт свежим.

en: Large
ru: Большой

en: Layout
ru: Макет

en: Layout Options
ru: Параметры макета

en: Layout Type
ru: Тип макета

en: Layouts
ru: Макеты

en: Learn More
ru: Подробнее

en: Leave at "0" for default
ru: Оставьте "0" по умолчанию

en: Lightbox Comments
ru: Комментарии лайтбокса

en: Lightbox Comments Options
ru: Параметры комментариев лайтбокса

en: Like the plugin? Help spread the word!
ru: Как плагин? Помогите распространить это слово!

en: Like/Comment Icons
ru: Значки лайков/комментариев

en: Likes &amp; Comments
ru: Лайки и комментарии

en: Likes &amp; Comments Options
ru: Параметры лайков и комментариев

en: Limited Advanced Features
ru: Ограниченные расширенные возможности

en: Limited Marketing Integration
ru: Ограниченная интеграция маркетинга

en: Limited support
ru: Ограниченная поддержка

en: Link Posts to URL in Caption (Shoppable feed)
ru: Связать записи с URL-адресом в подписи (Shoppable feed)

en: Load More
ru: Загрузить ещё

en: Load More...
ru: Загрузить ещё...

en: Load initial posts with AJAX
ru: Загрузка исходной записи с помощью AJAX

en: Load more posts automatically as the user scrolls down the page.
ru: Загружайте больше записей автоматически по мере того, как пользователь прокручивает страницу вниз.

en: Location
ru: Местонахождение

en: Locations of your feeds are currently being detected. You'll see more information posted here soon!
ru: В настоящее время обнаруживаются местоположения ваших лент. Скоро вы увидите здесь дополнительную информацию!

en: Loop Type
ru: Тип цикла

en: Make sure this account has posts available on instagram.com.
ru: Убедитесь, что в этом аккаунте есть записи, доступные на instagram.com.

en: Make sure your website's emails reach the inbox. Our goal is to make email deliverability easy and reliable. Trusted by over 1 million websites.
ru: Убедитесь, что электронные письма с вашего сайта доходят до почтового ящика. Наша цель - сделать доставку электронной почты простой и надежной. Нам доверяют более 1 миллиона веб-сайтов.

en: Make the carousel autoplay
ru: Сделать карусель автоиграющей

en: Manage Data
ru: Управление данными

en: Manual
ru: Ручной

en: Manually Connect an Account
ru: Подключение аккаунта вручную

en: Masonry
ru: Кладка

en: Masonry style, square-cropped, image only (no captions or likes/comments below image). "Highlighted" posts are twice as large.
ru: Стиль кладка, квадратная обрезка, только изображение (без подписей или лайков / комментариев под изображением). «Выделенные» записи в два раза больше.

en: Max number of latest comments.
ru: Макс. кол-во последних комментариев.

en: Maximum Text Length
ru: Максимальная длина текста

en: Media Type to Display
ru: Тип медиа для отображения

en: Medium
ru: Средний

en: Medium (320x320)
ru: Средний (320x320)

en: Minutes
ru: Минуты

en: Misc
ru: Разное

en: Moderate your Feed Content
ru: Модерируйте содержание ленты

en: Moderation
ru: Модерация

en: Moderation Type
ru: Тип модерации

en: Monday
ru: Понедельник

en: MonsterInsights makes it “effortless” to properly connect your WordPress site with Google Analytics, so you can start making data-driven decisions to grow your business.
ru: MonsterInsights позволяет "без особых усилий" правильно связать ваш сайт WordPress с Google Analytics, чтобы вы могли начать принимать решения, основанные на данных, для развития вашего бизнеса.

en: More Social Feeds
ru: Больше социальных лент

en: More customization for feed headers.
ru: Больше настроек для заголовков лент.

en: More information
ru: Больше информации

en: More layouts - masonry, highlight, and carousel.
ru: Больше макетов - кладка, выделение и карусель.

en: Multi-page Forms, File Upload Forms, Multiple Form Notifications, Conditional Form Confirmation
ru: Многостраничные формы, Формы загрузки файлов, Уведомления о нескольких формах, Условное подтверждение формы

en: Multiple Feeds
ru: Несколько лент

en: Navigate to Instagram Feed in the admin sidebar to go the Configure page.
ru: Перейдите к Лента Instagram в боковой панели администратора, чтобы перейти на страницу Конфигурация.

en: Need help setting up the plugin? Check out our <a href="https://smashballoon.com/instagram-feed/free/?utm_campaign=instagram-free&utm_source=display&utm_medium=supportsetup" target="_blank">setup directions</a>
ru: Нужна помощь в настройке плагина? Посмотрите нашу <a href="https://smashballoon.com/instagram-feed/free/?utm_campaign=instagram-free&utm_source=display&utm_medium=supportsetup" target="_blank">инструкцию по настройке</a>

en: Need help setting up the plugin? Check out our <a href="https://smashballoon.com/instagram-feed/free/?utm_campaign=instagram-free&utm_source=settings&utm_medium=display" target="_blank">setup directions</a>
ru: Нужна помощь в настройке плагина? Посмотрите нашу <a href="https://smashballoon.com/instagram-feed/free/?utm_campaign=instagram-free&utm_source=settings&utm_medium=display" target="_blank">инструкцию по настройке</a>

en: Need help setting up the plugin? Check out our <a href="https://smashballoon.com/instagram-feed/free/?utm_campaign=instagram-free&utm_source=supportpage&utm_medium=setupdirections" target="_blank">setup directions</a>
ru: Нужна помощь в настройке плагина? Посмотрите нашу <a href="https://smashballoon.com/instagram-feed/free/?utm_campaign=instagram-free&utm_source=supportpage&utm_medium=setupdirections" target="_blank">инструкцию по настройке</a>

en: Need help?
ru: Нужна помощь?

en: Newest to oldest
ru: От новых к старым

en: Next Step: <a href="?page=sb-instagram-feed&tab=customize">Customize your Feed</a>
ru: Следующий шаг: <a href="?page=sb-instagram-feed&tab=customize"> Настройте свою ленту </a>

en: Next Step: <a href="?page=sb-instagram-feed&tab=display">Display your Feed</a>
ru: Следующий шаг: <a href="?page=sb-instagram-feed&tab=display"> Отобразить ленту </a>

en: Next check
ru: Следующая проверка

en: Next message
ru: Следующее сообщение

en: No
ru: Нет

en: No GDPR consent plugin detected. Install a compatible %1$sGDPR consent plugin%2$s, or manually enable the setting above to display a GDPR compliant version of the feed to all visitors.
ru: Плагин согласия с GDPR не обнаружен. Установите совместимый плагин %1$sПлагин согласия GDPR%2$s или вручную включите вышеуказанную настройку, чтобы отображать версию ленты для всех посетителей, соответствующую GDPR.

en: No Instagram accounts connected. Click the button above to connect an account.
ru: Нет подключенных аккаунтов Instagram. Нажмите кнопку выше, чтобы подключить аккаунт.

en: No critical errors have been detected.
ru: Критических ошибок не обнаружено.

en: No database ID.
ru: Нет ID базы данных.

en: No posts found.
ru: Записи не найдены.

en: No requests will be made to third-party websites. To accommodate this, some features of the plugin will be limited:
ru: Запросы к сторонним веб-сайтам производиться не будут. Чтобы учесть это, некоторые функции плагина будут ограничены:

en: No white lists currently created
ru: В настоящее время не созданы белые списки

en: No, thanks
ru: Нет, спасибо

en: Not Installed
ru: Не установлен

en: Not available
ru: Не доступно

en: Note: Saving the settings on this page will clear the cache and reset this schedule
ru: Примечание. Сохранение настроек на этой странице приведет к очистке кеша и сбросу этого расписания

en: Nothing currently scheduled
ru: В настоящее время ничего не запланировано

en: Number of Columns
ru: Кол-во столбцов

en: Number of Comments
ru: Кол-во комментариев

en: Number of Photos
ru: Кол-во фотографий

en: Number of Rows
ru: Кол-во строк

en: Number of comments to show starting from the most recent.
ru: Кол-во комментариев для отображения, начиная с самого последнего.

en: Number of photos to show initially.
ru: Кол-во фотографий для первоначального показа.

en: OK
ru: ОК

en: Oembed example
ru: Пример вставки объектов (oEmbed)

en: Once Weekly
ru: Один раз в неделю

en: Once you connect an Instagram account, you can display your feed on any post, page or widget using the shortcode [instagram-feed]. You can also use the Instagram Feed Gutenberg block if your site has the WordPress block editor enabled.
ru: После подключения аккаунта Instagram вы можете отображать свою ленту в любой записи, странице или виджете с помощью шорткода [instagram-feed]. Вы также можете использовать блок Instagram Feed Gutenberg, если на вашем сайте включен редактор блоков WordPress.

en: One feed
ru: Одна лента

en: Only applies for Instagram accounts with bios
ru: Применяется только для аккаунтов Instagram с bios

en: Only display posts which contain certain words or hashtags in the caption.
ru: Отображать только те записи, которые содержат определенные слова или хэштеги в подписи.

en: Only local images (not from Instagram's CDN) will be displayed in the feed.
ru: В ленте будут отображаться только локальные изображения (не из CDN Instagram).

en: Only show posts by these users
ru: Показать только записи от определенных пользователей

en: Oops!
ru: Упс!

en: Oops! The link to connect your account expired. Please try connecting your account again.
ru: Срок действия ссылки для подключения вашей учетной записи истек. Попробуйте снова подключить свою учетную запись.

en: Optimized for speed
ru: Оптимизирован для скорости

en: Our Other Plugins
ru: Другие наши плагины

en: Our high-converting optin forms like Exit-Intent® popups, Fullscreen Welcome Mats, and Scroll boxes help you dramatically boost conversions and get more email subscribers.
ru: Наши высоко конвертируемые анкеты, такие как всплывающие окна Exit-Intent®, полноэкранные приветствия и поля прокрутки, помогут вам значительно повысить конверсию и получить больше подписчиков электронной почты.

en: Out-of-the-box SEO for WordPress. Features like XML Sitemaps, SEO for custom post types, SEO for blogs or business sites, SEO for ecommerce sites, and much more. More than 50 million downloads since 2007.
ru: Готовый SEO для WordPress. Такие функции, как XML Sitemaps, SEO для пользовательских типов записей, SEO для блогов или бизнес-сайтов, SEO для сайтов электронной коммерции и многое другое. Более 50 миллионов загрузок с 2007 года.

en: Padding around Images
ru: Отступы вокруг изображений

en: Pattern
ru: Шаблон

en: Personal Vs Business Accounts
ru: Личные и бизнес аккаунты

en: Photo Hover Style
ru: Стиль фотографии при наведении

en: Photos
ru: Фотографии

en: Photos Hover Style Options
ru: Параметры стиля при наведении на фотографии

en: Photos Options
ru: Параметры фотографий

en: Photos only
ru: Только фотографии

en: Placeholder blank images will be displayed until images are available.
ru: Пустые изображения-заполнители будут отображаться до тех пор, пока изображения не станут доступны.

en: Please connect an account on the Instagram Feed plugin Settings page.
ru: Подключите учетную запись на странице настроек плагина Instagram Feed.

en: Please enter the User ID for this Profile:
ru: Введите ID пользователя для этого профиля:

en: Please go to the Instagram Feed settings page to connect an account.
ru: Для подключения аккаунта перейдите на страницу настроек Instagram Feed.

en: Please note: this is only available in the <a href="https://smashballoon.com/instagram-feed/?utm_campaign=instagram-free&utm_source=settings&utm_medium=multipletypes" target="_blank">Pro version</a>
ru: Обратите внимание: это доступно только в <a href="https://smashballoon.com/instagram-feed/?utm_campaign=instagram-free&utm_source=settings&utm_medium=multipletypes" target="_blank">Pro версии</a>

en: Please visit the plugin's settings page to select a user account or add one to the shortcode - user="username".
ru: Посетите страницу настроек плагина для выбора учетной записи пользователя или добавьте ее в шорткод - user="username".

en: Plugin activated.
ru: Плагин активирован.

en: Plugin deactivated.
ru: Плагин деактивирован.

en: Plugin installed & activated.
ru: Плагин установлен и активирован.

en: Plugin installed.
ru: Плагин установлен.

en: Plugin thumbnail
ru: Миниатюра плагина

en: Plugins We Recommend
ru: Рекомендуемые плагины

en: Pop-up lightbox to view images and watch videos.
ru: Всплывающий лайтбокс для просмотра изображений и видео.

en: Post Filtering
ru: Фильтрация записи

en: Post Filtering Options
ru: Параметры фильтрации записи

en: Post ID
ru: ID записи

en: Post Information
ru: Информация о записи

en: Post Linking
ru: Ссылка записи

en: Posts are displayed in a slideshow carousel.
ru: Записи отображаются в карусели слайд-шоу.

en: Posts link to the same post on Instagram
ru: Записи со ссылкой на ту же запись в Instagram

en: Powerful Form Logic for Building Smart Forms
ru: Мощная логика форм для создания интеллектуальных форм

en: Powerful visual moderation system.
ru: Мощная система визуальной модерации.

en: Premium Support
ru: Премиум поддержка

en: Preserve settings when plugin is removed
ru: Сохранить настройки при удалении плагина

en: Previous message
ru: Предыдущее сообщение

en: Price:
ru: Цена:

en: Priority support
ru: Приоритетная поддержка

en: Pro version only
ru: Только в Pro-версии

en: Quick links:
ru: Быстрые ссылки:

en: Random
ru: Случайно

en: Read Documentation
ru: Читать документацию

en: Recent hashtag, top Hashtag, and tagged feeds.
ru: Последние хэштеги, лучшие хэштеги и отмеченные ленты.

en: Refresh now
ru: Обновить сейчас

en: Remove
ru: Удалить

en: Remove from Primary Feed
ru: Удалить из основной ленты

en: Remove photos containing these words or hashtags
ru: Удалить фотографии, содержащие эти слова или хэштеги

en: Remove posts which contain certain words or hashtags in the caption.
ru: Удаляйте записи, которые содержат определенные слова или хэштеги в подписи.

en: Request Support
ru: Запросить поддержку

en: Reset Error Log
ru: Сброс журнала ошибок

en: Reset Resized Images
ru: Сбросить изображения с измененным размером

en: Retest
ru: Повторное тестирование

en: Rewind
ru: Перемотать назад

en: SEO friendly
ru: SEO-дружественный

en: Saturday
ru: Суббота

en: Save time
ru: Экономьте время

en: Schedule Weekly on
ru: Запланировать еженедельно на

en: Searching Addons
ru: Поиск дополнений

en: See All
ru: Посмотреть все

en: See our related FAQ
ru: См. соответствующий FAQ

en: See the table below for a full list of available shortcode options:
ru: Полный список доступных вариантов шорткодов приведен в таблице ниже:

en: Select a Feed Type
ru: Выбрать тип ленты

en: Select a layout to see associated<br />options
ru: Выберите макет, чтобы увидеть связанные с ним<br />опции

en: Sent from %s
ru: Отправлено из %s

en: Separate IDs using commas
ru: Разделите ID запятыми

en: Separate multiple hashtags using commas
ru: Разделяйте несколько хэштегов запятыми

en: Separate usernames using commas
ru: Разделяйте имена пользователей запятыми

en: Separate words/hashtags using commas
ru: Разделяйте слова/хэштеги запятыми

en: Set to be 100% width on mobile?
ru: Установить ширину 100% на мобильных устройствах?

en: Settings
ru: Настройки

en: Settings saved.
ru: Настройки сохранены.

en: Setup Directions
ru: Указания по установке

en: Shortcode
ru: Шорткод

en: Shortcode Settings
ru: Настройки шорткода

en: Shortcode option
ru: Параметры шорткода

en: Show
ru: Показать

en: Show Bio Text
ru: Показать Bio Text

en: Show Caption
ru: Показать подпись

en: Show Comments in Lightbox
ru: Показать комментарии в лайтбоксе

en: Show Feed Header
ru: Показать заголовок ленты

en: Show Icons
ru: Показать значки

en: Show Navigation Arrows
ru: Показать стрелки навигации

en: Show Number of Followers
ru: Показать число подписчиков

en: Show Pagination
ru: Показать разбивку на страницы

en: Show Pro Options
ru: Показать параметры Pro

en: Show access token and account info
ru: Показать токен доступа и сведения об учетной записи

en: Show photos containing these words or hashtags
ru: Показать фотографии, содержащие эти слова или хэштеги

en: Show the 'Load More' button
ru: Показать кнопку 'Загрузить еще'

en: Show the Follow button
ru: Показать кнопку Подписаться

en: Sidebar
ru: Область виджетов

en: Size of the header including small, medium and large. Options:
ru: Размер заголовка, включая маленький, средний и большой. Параметры:

en: Small
ru: Маленький

en: Smash Balloon is a fun-loving WordPress plugin development company birthed into existence in early 2013. We specialize in creating plugins that are not only intuitive and simple to use, but also designed to integrate seamlessly into your website and allow you to display your social media content in powerful and unique ways. Over 1 million awesome people have decided to actively use our plugins, which is an incredible honor that we don’t take lightly. This compels us to try to provide the quickest and most effective customer support that we can, blowing users away with the best customer service they’ve ever experienced.
ru: Smash Balloon - это компания по разработке плагинов для WordPress, появившаяся на свет в начале 2013 года. Мы специализируемся на создании плагинов, которые не только интуитивно понятны и просты в использовании, но и разработаны таким образом, чтобы органично интегрироваться в ваш сайт и позволить вам отображать ваш контент в социальных сетях мощными и уникальными способами. Более 1 миллиона замечательных людей решили активно использовать наши плагины, что является невероятной честью, к которой мы не относимся легкомысленно. Это заставляет нас стараться обеспечить самую быструю и эффективную поддержку клиентов, которая только возможна, поражая пользователей лучшим обслуживанием, с которым они когда-либо сталкивались.

en: Social Wall
ru: Стена соцсетей

en: Some Instagram Feed features will be limited for visitors to ensure GDPR compliance until they give consent.
ru: Некоторые функции Instagram Feed будут ограничены для посетителей, чтобы обеспечить соблюдение GDPR, пока они не дадут согласие.

en: Sorry your settings were not saved! Please refresh the page and try again.
ru: Ваши настройки не были сохранены! Обновите страницу и попробуйте еще раз.

en: Sort Photos By
ru: Сортировать фотографии по

en: Sort the posts by Newest to Oldest (none) or Random (random)
ru: Сортировать записи по возрастанию от самого нового к самому старому (none) или случайному (random)

en: Sources
ru: Источники

en: Standard
ru: Стандартный

en: Standard Support
ru: Стандартная поддержка

en: Standard or centered header
ru: Стандартный или центрированный заголовок

en: Standard, centered, or boxed header that includes follower and post counts
ru: Стандартный, центрированный или заключенный в рамку заголовок, который включает кол-во подписчиков и кол-во записей

en: Status: %s
ru: Статус: %s

en: Still need help? Submit a ticket and one of our support experts will get back to you as soon as possible.<br /><strong>Important:</strong> Please include your <strong>System Info</strong> below with all support requests.
ru: Вам все еще нужна помощь? Отправьте заявку, и один из наших специалистов ответит вам в кратчайшие сроки.<br /><strong>Важно:</strong> Пожалуйста, указывайте <strong>Информацию о системе</strong> ниже при всех запросах в службу поддержки.

en: Sunday
ru: Воскресенье

en: Super simple to set up
ru: Очень просто настроить

en: Support
ru: Поддержка

en: Switch Accounts
ru: Сменить учетную запись

en: System Info &nbsp; <i style="color: #666; font-size: 11px; font-weight: normal;">Click the text below to select all</i>
ru: Системная информация &nbsp; <i style="color: #666; font-size: 11px; font-weight: normal;"> Нажмите текст ниже, чтобы выбрать все </i>

en: Tables used for storing information about resized images were not successfully created.
ru: Таблицы, используемые для хранения информации об изображениях с измененным размером, не были созданы.

en: Text Color
ru: Цвет текста

en: Text Size
ru: Размер текста

en: Thank you so much for using our plugins. We appreciate you trusting us to power your social media feeds.
ru: Большое спасибо за использование наших плагинов. Мы ценим то, что вы доверили нам управление своими лентами в социальных сетях.

en: Thanks for being a loyal Instagram Feed Lite user. <strong>Upgrade to Instagram Feed Pro</strong> to unlock all the awesome features and experience<br>why Instagram Feed is the most popular Instagram plugin.
ru: Спасибо, что являетесь лояльным пользователем Instagram Feed Lite. <strong>Перейдите на Instagram Feed Pro</strong>, чтобы открыть все потрясающие функции и ощутить<br>почему Instagram Feed является самым популярным плагином Instagram.

en: The Access Token for this account is expired or invalid. Click the button above to attempt to renew it.
ru: Токен доступа для этой учетной записи истек или недействителен. Нажмите кнопку выше, чтобы попытаться продлить его.

en: The Instagram Feed plugin is now powering your Instagram oEmbeds.
ru: Плагин Instagram Feed теперь поддерживает ваши oEmbeds в Instagram.

en: The Instagram account you are logged into is already connected as a "business" account. Remove the business account if you'd like to connect as a basic account instead (not recommended).
ru: Аккаунт Instagram, в который вы вошли, уже подключен как "бизнес-аккаунт". Удалите бизнес-аккаунт, если вы хотите подключиться как базовый аккаунт (не рекомендуется).

en: The Sbi Team photo
ru: Фотография команды Sbi

en: The Smash Balloon Team
ru: Команда Smash Balloon

en: The background color of the button. Any hex color code.
ru: Цвет фона кнопки. Любой шестнадцатеричный код цвета.

en: The background color of the feed. Any hex color code.
ru: Цвет фона ленты. Любой шестнадцатеричный код цвета.

en: The background color when hovering over a photo. Any hex color code.
ru: Цвет фона при наведении на фотографию. Любой шестнадцатеричный код цвета.

en: The color of the Header text. Any hex color code.
ru: Цвет текста заголовка. Любой шестнадцатеричный код цвета.

en: The color of the Likes &amp; Comments. Any hex color code.
ru: Цвет лайков и комментариев. Любой шестнадцатеричный код цвета.

en: The default HTML for the feed can be replaced with custom templates added to your theme's folder. Enable this setting to use these templates. See <a href="https://smashballoon.com/guide-to-creating-custom-templates/" target="_blank">this guide</a>
ru: HTML по умолчанию для ленты может быть заменен пользовательскими шаблонами, добавленными в папку вашей темы. Включите эту настройку, чтобы использовать эти шаблоны. Смотрите <a href="https://smashballoon.com/guide-to-creating-custom-templates/" target="_blank">это руководство</a>

en: The height of your feed. Any number.
ru: Высота вашей ленты. Любое число.

en: The info to display when hovering over the photo such as the user name, post date, Instagram icon, location, caption, and like counts. Options:
ru: Информация, которая будет отображаться при наведении курсора на фотографию, например имя пользователя, дата публикации, значок Instagram, местоположение, подпись и кол-во лайков. Параметры:

en: The interval time between slides for autoplay. Time in miliseconds.
ru: Интервал времени между слайдами для автовоспроизведения. Время в миллисекундах.

en: The most beginner friendly drag & drop WordPress forms plugin allowing you to create beautiful contact forms, subscription forms, payment forms, and more in minutes, not hours!
ru: Самый удобный для новичков плагин форм WordPress, позволяющий создавать красивые контактные формы, формы подписки, формы оплаты и многое другое за считанные минуты, а не часы!

en: The number of characters of text to display in the caption. An elipsis link will be added to allow the user to reveal more text if desired.
ru: Кол-во символов текста, отображаемых в подписи. Будет добавлена ссылка с многоточием (elipsis), позволяющая пользователю при желании отображать больше текста.

en: The number of characters of the caption to display
ru: Кол-во символов подписи для отображения

en: The number of columns in your feed for mobile screens (smaller than 480 pixels).
ru: Кол-во столбцов в вашей ленте для экранов мобильных устройств (менее 480 пикселей).

en: The number of columns in your feed. 1 - 10.
ru: Кол-во столбцов в ленте. 1 - 10.

en: The number of photos to display initially for mobile screens (smaller than 480 pixels).
ru: Кол-во фотографий для первоначального отображения на экранах мобильных устройств (размером менее 480 пикселей).

en: The number of photos to display initially. Maximum is 33.
ru: Кол-во фотографий для первоначального отображения. Максимальное значение - 33.

en: The plugin creates and stores resized versions of images in order to serve a more optimized resolution size in the feed. Click this button to clear all data related to resized images. Enable the setting to favor local images to always use a local, resized image if one is available.
ru: Плагин создает и сохраняет уменьшенные версии изображений для того, чтобы в ленте отображался более оптимизированный размер разрешения. Нажмите эту кнопку, чтобы очистить все данные, связанные с уменьшенными изображениями. Включите параметр предпочтения локальных изображений, чтобы всегда использовать локальное изображение с уменьшенным размером, если оно доступно.

en: The plugin will function as normal and load images directly from Instagram.
ru: Плагин будет работать в обычном режиме и загружать изображения прямо из Instagram.

en: The plugin will only load images and videos directly from Instagram if consent has been given by one of these integrated %s
ru: Плагин будет загружать изображения и видео непосредственно из Instagram только в том случае, если согласие было дано одним из этих интегрированных %s

en: The plugin will still make some requests to load and display images and videos directly from Instagram.
ru: Плагин по-прежнему будет делать некоторые запросы на загрузку и отображение изображений и видео прямо из Instagram.

en: The resolution/size of the photos including full, medium, thumbnail, and auto (based on size of image on page). Options:
ru: Разрешение/размер фотографий, включая полное, среднее, миниатюра и автоматическое (в зависимости от размера изображения на странице). Параметры:

en: The size of the Likes &amp; Comments. Any number.
ru: Размер лайков и комментариев. Любое число.

en: The size of the caption text. Any number.
ru: Размер текста подписи. Любое число.

en: The spacing around your photos
ru: Расстояние между фотографиями

en: The table below shows a record of all feeds found on your site. A feed may not show up here immediately after being created.
ru: В таблице ниже представлена информация обо всех лентах, найденных на вашем сайте. Лента может не отображаться здесь сразу после создания.

en: The text color of the button. Any hex color code.
ru: Цвет текста кнопки. Любой шестнадцатеричный код цвета.

en: The text color of the caption. Any hex color code.
ru: Цвет текста подписи. Любой шестнадцатеричный код цвета.

en: The text used for the button.
ru: Текст, используемый для кнопки.

en: The text/icon color when hovering over a photo. Any hex color code.
ru: Цвет текста/значка при наведении курсора на фотографию. Любой шестнадцатеричный код цвета.

en: The unit of the height. 'px' or '%'
ru: Единица измерения высоты. 'px' или '%'

en: The unit of the padding. 'px' or '%'
ru: Единица измерения отступа. 'px' или '%'

en: The unit of the width. 'px' or '%'
ru: Единица измерения ширины. 'px' или '%'

en: The width of your feed. Any number.
ru: Ширина вашей ленты. Любое число.

en: There has been a problem with your Instagram Feed.
ru: Возникла проблема с вашей лентой Instagram.

en: There was a problem with the access token that was retrieved.
ru: Возникла проблема с полученным токеном доступа.

en: There was an error creating the folder for storing resized images.
ru: При создании папки для хранения изображений с измененным размером произошла ошибка.

en: There was an error when trying to create the database tables used for resizing images.
ru: При попытке создать таблицы базы данных, используемые для изменения размеров изображений, возникла ошибка.

en: There was an error when trying to create the database tables used to locate feeds.
ru: При попытке создать таблицы базы данных, используемые для размещения лент, возникла ошибка.

en: There's an Issue with an Instagram Feed on Your Website
ru: Проблема с лентой Instagram на вашем сайте

en: This account is a "private" account on Instagram. It needs to be manually reconnected every 60 days. %1$sChange this account to be "public"%2$s to have access tokens that are automatically refreshed.
ru: Этот аккаунт является "личным" аккаунтом на Instagram. Его необходимо вручную переподключать каждые 60 дней. %1$sИзмените этот аккаунт на "публичный"%2$s, чтобы иметь токены доступа, которые обновляются автоматически.

en: This error message is only visible to WordPress admins
ru: Это сообщение об ошибке видно только администраторам WordPress

en: This is a courtesy email sent from the Smash Balloon Instagram Feed plugin on your website to alert you when there is an issue with one of your Instagram feeds.
ru: Это письмо, отправленное плагином Smash Balloon Instagram Feed на вашем сайте, чтобы предупредить вас, когда возникает проблема с одной из ваших лент Instagram.

en: This is caused by an issue with your Instagram account connecting to the Instagram API. For information on the exact issue and directions on how to resolve it, please visit the %1$sInstagram Feed settings page%2$s on your website.
ru: Это вызвано проблемой с подключением вашей учетной записи Instagram к Instagram API. Для получения информации о конкретной проблеме и инструкциях по ее решению, пожалуйста, посетите страницу настроек %1$sЛента Instagram%2$s на вашем веб-сайте.

en: This is the maximum number of comments that will be shown in the lightbox. If there are more comments available than the number set, only the latest comments will be shown
ru: Это макс. кол-во комментариев, которые будут показаны в лайтбоксе. Если имеется больше комментариев, чем задано, будут показаны только последние комментарии

en: This only applies when displaying photos from a User ID
ru: Это применимо только при отображении фотографий из ID пользователя

en: This will permanently disable the feed error notice that displays in the bottom right corner for admins on the front end of your site.
ru: Это навсегда отключит уведомление об ошибке ленты, которое отображается в правом нижнем углу для администраторов на передней панели вашего сайта.

en: This will remove all of the white lists from the database
ru: Это приведет к удалению всех белых списков из базы данных

en: This will remove the cached comments saved in the database
ru: Это приведет к удалению кэшированных комментариев, сохраненных в базе данных

en: Thumbnail (150x150)
ru: Миниатюра (150x150)

en: Thumbnails, dates, caption, comments, like counts, and comment counts.
ru: Эскизы, даты, подпись, комментарии, кол-во лайков и кол-во комментариев.

en: Thursday
ru: Четверг

en: Title:
ru: Название:

en: To add multiple users in the same feed, simply separate them using commas
ru: Чтобы добавить несколько пользователей в одну ленту, просто разделите их запятыми

en: To copy, click the field then press Ctrl + C (PC) or Cmd + C (Mac).
ru: Чтобы скопировать, щелкните поле, затем нажмите Ctrl + C (ПК) или Cmd + C (Mac).

en: To display multiple feed types in a single feed, use %1$s in your shortcode and then add each user name or hashtag of each feed into the shortcode, like so: %2$s. This will combine a user feed and a hashtag feed into the same feed.
ru: Чтобы отобразить несколько типов лент в одном ленте, используйте %1$s в шорткоде, а затем добавьте имя пользователя или хэштег каждой ленты в шорткод, как показано ниже: %2$s. Это позволит объединить ленту пользователей и ленту хэштегов в одну ленту.

en: To display multiple feed types in a single feed, use %1$s in your shortcode and then add the user name or hashtag for each feed into the shortcode, like so: %2$s. This will combine a user feed and a hashtag feed into the same feed.
ru: Чтобы отобразить несколько типов лент в одном ленте, используйте %1$s в шорткоде, а затем добавьте имя пользователя или хэштег для каждой ленты в шорткод, как показано ниже: %2$s. Это позволит объединить ленту пользователей и ленту хэштегов в одну ленту.

en: To prevent your account expiring every 60 days %1$sswitch your account to be public%2$s. For more information and to refresh your account, click here to visit the %3$sInstagram Feed settings page%4$s on your website.
ru: Чтобы предотвратить истечение срока действия вашего аккаунта каждые 60 дней %1$sпереключите свой аккаунт на публичный%2$s. Для получения дополнительной информации и обновления аккаунта нажмите здесь, чтобы перейти на страницу настроек %3$sInstagram Feed%4$s на вашем сайте.

en: Troubleshoot Connection and API Errors
ru: Устранение ошибок подключения и ошибок API

en: Try Again
ru: Попробуйте снова

en: Try the Pro Demo
ru: Попробуйте Pro

en: Try using the big blue button on the "Configure" tab to reconnect the account and update its permissions.
ru: Попробуйте использовать большую синюю кнопку на вкладке "Конфигурация", чтобы переподключить учетную запись и обновить ее разрешения.

en: Tuesday
ru: Вторник

en: Turn your visitors into brand ambassadors! Easily grow your email list, website traffic, and social media followers with powerful viral giveaways & contests.
ru: Стимулируйте ваших посетителей продвигать вашу марку. Увеличивайте кол-во подписчиков Emal-рассылки и страниц в соцсетях, а также трафик сайта с помощью "вирусных" розыгрышей, конкурсов и прочих акций.

en: Twitter Feed
ru: Twitter-лента

en: Twitter testimonials are one of the best ways to add verifiable social proof to your website. They add credibility to your brand, product, or service by displaying reviews from real people to your site, helping to convert more visitors into customers. Our free Custom Twitter Feeds plugin makes displaying Tweets on your website a breeze.
ru: Отзывы в Twitter - это один из лучших способов добавить на ваш сайт поддающиеся проверке социальные доказательства. Они повышают доверие к вашему бренду, продукту или услуге, отображая отзывы реальных людей на вашем сайте, что помогает конвертировать больше посетителей в клиентов. Наш бесплатный плагин Custom Twitter Feeds позволяет легко отображать твиты на вашем сайте.

en: Type
ru: Тип

en: Understanding how you are using the plugin allows us to further improve it. Opt-in below to agree to send a weekly report of plugin usage data.
ru: Понимание того, как вы используете плагин, позволяет нам улучшать его. Подпишитесь ниже, чтобы согласиться отправлять еженедельный отчет с данными об использовании плагина.

en: Unlimited Sites
ru: Неограниченное кол-во сайтов

en: Update This Account
ru: Обновить этот аккаунт

en: Upgrade to Pro
ru: Перейдите на версию Pro

en: Upgrade to Pro to enable Carousels
ru: Перейдите на версию Pro, чтобы включить карусели

en: Upgrade to Pro to enable Comments
ru: Перейдите на версию Pro, чтобы включить комментарии

en: Upgrade to Pro to enable Likes &amp; Comments
ru: Перейдите на версию Pro, чтобы включить отметки лайки и комментарии

en: Upgrade to Pro to enable Moderation options
ru: Перейдите на версию Pro, чтобы включить опции модерации

en: Upgrade to Pro to enable Photo Captions
ru: Перейдите на версию Pro, чтобы включить подписи к фотографии

en: Upgrade to Pro to enable Photo Hover styles
ru: Перейдите на версию Pro, чтобы включить стили при наведении на фотографию

en: Upgrade to Pro to enable Post Filtering options
ru: Перейдите на версию Pro, чтобы включить опции фильтрации записей

en: Upgrade to Pro to enable these settings
ru: Перейдите на версию Pro, чтобы включить эти настройки

en: Upgrade to the Pro version to display Hashtag and Tagged feeds
ru: Перейдите на версию Pro,, чтобы отображать ленты с хештегами и тегами

en: Upgrade to the Pro version to unlock these layouts
ru: Перейдите на версию Pro, чтобы разблокировать эти макеты

en: Use Custom Avatar
ru: Использовать собственный аватар

en: Use the "Number of Columns" setting below this section to set how many posts are visible in the carousel at a given time.
ru: Используйте параметр "Кол-во столбцов" под этим разделом, чтобы указать, сколько записей отображается в карусели в данный момент времени.

en: Use the button above to connect an Instagram account
ru: Используйте кнопку выше, чтобы подключить аккаунт Instagram

en: Use your own custom bio text in the feed header. Bio text is automatically retrieved from Instagram for Business accounts.
ru: Используйте свой собственный био-текст в заголовке ленты. Био-текст автоматически извлекается из аккаунтов Instagram для бизнеса.

en: User Account:
ru: Учетная запись пользователя:

en: User ID
ru: ID пользователя

en: User feeds only
ru: Только ленты пользователей

en: User, Hashtag, and Tagged Feeds
ru: Пользовательские, хэштеговые и тегированные ленты

en: User, hashtag, and tagged feeds
ru: Пользовательские, хэштеговые и тегированные ленты

en: Username
ru: Имя пользователя

en: Using backup editor method.
ru: Используя метод редактора резервных копий.

en: Videos only
ru: Только видео

en: View Feed and Retry
ru: Просмотр ленты и повторить

en: View detailed steps with related images on our website. We have a comprehensive guide to getting up and running with Instagram Feed.
ru: Ознакомьтесь с подробными шагами и соответствующими изображениями на нашем сайте. У нас есть исчерпывающее руководство по началу работы с Instagram Feed.

en: View our expansive library of FAQs and documentation to help solve your problem as quickly as possible.
ru: Ознакомьтесь с нашей обширной библиотекой часто задаваемых вопросов и документации, чтобы как можно быстрее решить вашу проблему.

en: Visit our %s page for help
ru: Посетите нашу страницу %s для получения помощи

en: Visual
ru: Визуально

en: Visual moderation system for removing posts or creating a "white list" of selected posts
ru: Система визуальной модерации для удаления записей или создания "белого списка" избранных записей

en: Want to get started creating your first feed with Instagram Feed? By following the step by step instructions in this walkthrough, you can easily publish your first feed on your site.
ru: Хотите начать создавать свою первую ленту с помощью Instagram Feed? Следуя пошаговым инструкциям в этом руководстве, вы сможете легко опубликовать свою первую ленту на своем сайте.

en: Warning: Clicking this button will permanently delete all Instagram data, including all connected accounts, cached posts, and stored images.
ru: Предупреждение: При нажатии на эту кнопку все данные Instagram, включая все подключенные аккаунты, кэшированные записи и сохраненные изображения, будут удалены навсегда.

en: Watch a Video
ru: Смотреть видео

en: Watch a short video demonstrating how to set up, customize and use the plugin.<br /><strong>Please note</strong> that the video shows the set up and use of the <strong><a href='https://smashballoon.com/instagram-feed/?utm_campaign=instagram-free&utm_source=settings&utm_medium=general' target='_blank'>Pro version</a></strong> of the plugin, but the process is the same for this free version. The only difference is some of the features available.
ru: Посмотрите короткое видео, демонстрирующее, как настраивать, кастомизировать и использовать плагин. <br /> <b> Обратите внимание </b>, что видео показывает настройку и использование <b><a href='https://smashballoon.com/instagram-feed/' target='_blank'>PRO version </a> </b>, но процесс для этой бесплатной версии одинаков. Единственное отличие - некоторые из доступных функций.

en: Watch a video
ru: Смотреть видео

en: We know that you will truly love Instagram Feed. It has over <strong>2500+ five star ratings</strong> (%s) and is active on over 1 million websites.
ru: Мы знаем, что вам действительно понравится Instagram Feed. Он имеет более <strong>2500 пятизвездочных рейтингов</strong> (%s) и активен на более чем 1 миллионе веб-сайтов.

en: Wednesday
ru: Среда

en: Weekly
ru: Еженедельно

en: We’re a small, but dedicated, team based in Minnesota in the USA.
ru: Мы - небольшая, но преданная своему делу команда, базирующаяся в штате Миннесота в США.

en: What are oEmbeds?
ru: Что такое oEmbeds?

en: What does Auto-detect mean?
ru: Что означает автоопределение?

en: What does this mean?
ru: Что это значит?

en: What is this?
ru: Что это?

en: What is usage tracking?
ru: Что такое отслеживание использования?

en: What will be limited?
ru: Что будет ограничено?

en: What will this do?
ru: Что это будет делать?

en: When navigating your site, if your theme uses Ajax to load content into your pages (meaning your page doesn't refresh) then check this setting. If you're not sure then please check with the theme author.
ru: При навигации по сайту, если ваша тема использует AJAX для загрузки контента на ваши страницы (то есть ваша страница не обновляется), то проверьте эту настройку. Если вы не уверены, то пожалуйста проверите с автором темы.

en: When removing the plugin your settings are automatically erased. Checking this box will prevent any settings from being deleted. This means that you can uninstall and reinstall the plugin without losing your settings.
ru: При удалении плагина ваши настройки автоматически стираются. Проверка этого флажка предотвратит удаление всех параметров. Это означает, что вы можете удалить и переустановить плагин без потери настроек.

en: When the page loads
ru: При загрузке страницы

en: When to start the highlight pattern.
ru: Когда начинать выделение узора.

en: Whether to disable the photo Lightbox. It is enabled by default.
ru: Отключать фото Lightbox. По умолчанию он включен.

en: Whether to show comments in the lightbox for this feed.
ru: Показывать комментарии в лайтбоксе для этой ленты.

en: Whether to show the 'Follow on Instagram' button. Options:
ru: Показывать ли кнопку 'Подписаться в Instagram'. Параметры:

en: Whether to show the 'Load More' button. Options:
ru: Показывать кнопку "Загрузить еще". Параметры:

en: Whether to show the Likes &amp; Comments. Options:
ru: Показывать лайки и комментарии. Параметры:

en: Whether to show the feed Header. Options:
ru: Показывать заголовок ленты. Параметры:

en: Whether to show the photo caption. Options:
ru: Показывать подпись к фотографии. Параметры:

en: Whether to use urls in captions for the photo's link instead of linking to instagram.com.
ru: Использовать URLы в подписях для ссылки на фото вместо ссылки на instagram.com.

en: White lists
ru: Белые списки

en: Why is my avatar not displaying automatically?
ru: Почему мой аватар не отображается автоматически?

en: Why is my bio not displaying automatically?
ru: Почему моя bio не отображается автоматически?

en: Width of Feed
ru: Ширина области ленты

en: Yes
ru: Да

en: Yes, I'd like to help
ru: Да, я бы хотел помочь

en: You already have all of our free plugins. Awesome!
ru: У вас уже есть все наши бесплатные плагины. Потрясающе!

en: You can automatically feed live YouTube videos to your website using our Feeds For YouTube Pro plugin. It takes all the hassle out of publishing live videos to your site by automating the process.
ru: Вы можете автоматически загружать видео с YouTube в прямом эфире на свой сайт с помощью нашего плагина Feeds For YouTube Pro. Он устраняет все хлопоты, связанные с публикацией видео в прямом эфире на вашем сайте, автоматизируя этот процесс.

en: You can display as many different feeds as you like, on either the same page or on different pages, by just using the shortcode options below. For example:
ru: Вы можете отображать столько различных лент, сколько пожелаете, на одной и той же странице или на разных страницах, просто используя приведенные ниже параметры шорткода. Например:

en: You can use hashtags on Instagram for so many things; targeted promotions, engaging with your audience, running contests, or just for categorizing posts. Learn more about how you can display Instagram hashtag feeds on your website using the Instagram Feed Pro plugin.
ru: Вы можете использовать хэштеги на Instagram для многих вещей: целевых рекламных акций, взаимодействия с аудиторией, проведения конкурсов или просто для категоризации записей. Узнайте больше о том, как вы можете отображать ленту хэштегов Instagram на своем сайте с помощью плагина Instagram Feed Pro.

en: You can use the Instagram Feed plugin to power your Instagram oEmbeds, both old and new.
ru: Вы можете использовать плагин Instagram Feed для поддержки ваших oEmbeds Instagram, как старых, так и новых.

en: You can use this setting to highlight posts by a hashtag. Use a specified hashtag in your posts and they will be automatically highlighted in your feed.
ru: Вы можете использовать эту настройку для выделения записи по хэштегу. Используйте указанный хэштег в своих записях, и они будут автоматически выделены в вашей ленте.

en: You can use this setting to highlight posts by their ID. Enable and use "moderation mode", check the box to show post IDs underneath posts, then copy and paste IDs into this text box.
ru: Вы можете использовать эту настройку для выделения записи по их ID. Включите и используйте "режим модерации", установите флажок, чтобы показывать ID записей под записями, затем скопируйте и вставьте ID в это текстовое поле.

en: You can use this setting to only show photos which contain certain words or hashtags in the caption. For example, adding "sheep, cow, dog" will show any photos which contain either the word sheep, cow, or dog. Separate multiple words or hashtags using commas.
ru: С помощью этой настройки можно показывать только те фотографии, которые содержат определенные слова или хэштеги в подписи. Например, если добавить "овца, корова, собака", будут показаны все фотографии, содержащие слово "овца", "корова" или "собака". Разделите несколько слов или хэштегов запятыми.

en: You can use this setting to remove photos which contain certain words or hashtags in the caption. Separate multiple words or hashtags using commas.
ru: С помощью этой настройки можно удалить фотографии, содержащие определенные слова или хэштеги в подписи. Разделите несколько слов или хэштегов запятыми.

en: You can use this setting to show photos only from certain users in your feed. Just enter the usernames here which you want to show. Separate multiple usernames using commas.
ru: Вы можете использовать этот параметр, чтобы показывать фотографии только определенным пользователям в ленте. Просто введите имена пользователей, которые вы хотите показать. Разделите несколько имен пользователей, используя запятые.

en: You're all set! Instagram Feed will replace your old oEmbeds automatically and generate all new content for all new links.
ru: Все готово! Instagram Feed автоматически заменит ваши старые oEmbeds и создаст весь новый контент для всех новых ссылок.

en: You're using Instagram Feed Lite. To unlock more features consider <a href="https://smashballoon.com/instagram-feed/?utm_campaign=instagram-free&utm_source=notices&utm_medium=litenotice" target="_blank" rel="noopener noreferrer">upgrading to Pro</a>.
ru: Вы используете Instagram Feed Lite. Чтобы открыть больше возможностей, подумайте о <a href="https://smashballoon.com/instagram-feed/?utm_campaign=instagram-free&utm_source=notices&utm_medium=litenotice" target="_blank" rel="noopener noreferrer">обновлении до Pro</a>.

en: You've done the hard work of getting a visitor onto your site, now keep them there by displaying your Instagram content inside a pop-up lightbox, rather than sending your visitors away to Instagram.  Learn more about the Instagram Feed Pro lightbox feature.
ru: Вы проделали тяжелую работу по привлечению посетителей на свой сайт, а теперь удерживайте их там, отображая свой контент Instagram во всплывающем окне, а не отправляя посетителей в Instagram. Узнайте больше о функции лайтбокса Instagram Feed Pro.

en: YouTube Feed
ru: YouTube-лента

en: Your Instagram Feed is experiencing an error.
ru: В вашей ленте Instagram произошла ошибка.

en: Your Instagram User Name. Separate multiple users by commas.
ru: Ваше имя пользователя в Instagram. Разделите нескольких пользователей запятыми.

en: Your Instagram User Name. This must be from a connected account on the "Configure" tab.
ru: Ваше имя пользователя Instagram. Оно должно быть из подключенного аккаунта на вкладке "Конфигурация".

en: Your Instagram post data is temporarily cached by the plugin in your WordPress database. There are two ways that you can set the plugin to check for new data
ru: Данные ваших записей в Instagram временно кэшируются плагином в вашей базе данных WordPress. Есть два способа настроить плагин на проверку наличия новых данных

en: Your Instagram posts are temporarily cached by the plugin in your WordPress database. You can choose how long the posts should be cached for. If you set the time to 1 hour then the plugin will clear the cache after that length of time and check Instagram for posts again. The maximum caching time is 24 hours.
ru: Ваши записи Instagram временно кэшируются плагином в вашей базе данных WordPress. Вы можете выбрать, как долго записи должны храниться в кеше. Если вы установите время на 1 час, плагин очистит кеш по истечении этого времени и снова проверит Instagram на наличие записей. Максимальное время кеширования - 24 часа.

en: Your Private Instagram Feed Account Needs to be Reauthenticated
ru: Ваша личная учетная запись Instagram Feed требует повторной аутентификации

en: Your access token for powering oEmbeds has expired.
ru: Срок действия вашего маркера доступа для включения oEmbeds истек.

en: Your access token will expire in 60 days. Facebook requires that users have a role on a Facebook page in order to create access tokens that don't expire. Click the button below for instructions on creating a Facebook page and extending your access token to never expire.
ru: Срок действия вашего токена доступа истекает через 60 дней. Facebook требует, чтобы у пользователей была роль на странице Facebook, чтобы создавать токены доступа с неограниченным сроком действия. Нажмите кнопку ниже, чтобы получить инструкции по созданию страницы Facebook и продлению срока действия вашего токена доступа до бесконечности.

en: Yup, we know a thing or two about building awesome products that customers love.
ru: Да, мы кое-что знаем о создании потрясающих продуктов, которые нравятся покупателям.

en: at
ru: в

en: every 12 hours
ru: каждые 12 часов

en: every 30 minutes
ru: каждые 30 минут

en: miliseconds
ru: милисекунд

en: milliseconds
ru: миллисекунд

en: needs to be installed and activated to import its forms. Would you like us to install and activate it for you?
ru: необходимо установить и активировать для импорта его форм. Хотите, чтобы мы установили и активировали его для вас?

en: plugin Settings page
ru: страница настроек плагина

en: posts
ru: записи

en: separate multiple emails with commas
ru: разделяйте несколько emails запятыми
